Ovi aktivni sastojci mogu uticati na nivo biofaktora u organizmu ako se dugo uzimaju.
Lekovi za dijabetičare koji sadrže aktivni sastojak metformin
Pošto metformin sprečava creva da apsorbuju važne vitamine B B12 i folnu kiselinu, mogu se javiti simptomi nedostatka. To takođe uključuje povećanje nivoa homocisteina u krvi, što može povećati rizik od vaskularnih oštećenja, tromboze i zato kardiovaskularnih bolesti.
Diuretici koji sadrže tiazide, triamteren ili furosemid
Diuretici koji sadrže tiazide i furosemid imaju za cilj da dehidriraju telo preko bubrega i zato pospešuju izlučivanje mokraće. Međutim, važni biofaktori koji su našem kardiovaskularnom sistemu hitno potrebni za pravilno funkcionisanje takođe se izbacuju iz organizma urinom. To su prvenstveno razni vitamini B grupe, kao i magnezijum i kalijum. Našim mišićima – a srce je jedan od njih – potreban je magnezijum da bi mogli pravilno da se opuste. Manjak magnezijuma može dovesti do grčeva, koji ometaju normalnu funkciju mišića. Nedostatak vitamina B znači da se metabolički produkt homocistein ne razgrađuje u dovoljnoj meri. Visok nivo homocisteina povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Aktivni sastojak triamteren može da inhibira apsorpciju folne kiseline vitamina B, koja je takođe potrebna za razgradnju homocisteina.
Lekovi protiv bakterijskih infekcija sa aktivnim sastojcima izoniazidom, trimetoprimom i aminoglikozidnim aktivnim sastojcima
Antibiotici sa aktivnim sastojcima animoglikozida, na primer aktivnim sastojcima amikacin, gentamicin i tobramicin, mogu da podstaknu nedostatak magnezijuma. Našim mišićima je potreban magnezijum, da bi se pravilno opustili. Nedostatak magnezijuma zato dovodi do grčeva i otežava srčanu aktivnost. Znakovi nedostatka magnezijuma mogu se kretati od noćnih grčeva u listovima do poremećaja spavanja, unutrašnjeg nemira i srčane aritmije. Aktivni sastojak izoniazid inhibira delovanje vitamina B6, trimetoprim inhibira delovanje folne kiseline. Oba su odgovorna za regulaciju nivoa homocisteina, između ostalog. Visok nivo homocisteina može dovesti do kardiovaskularnih bolesti.
Lekovi za visok nivo holesterola i lipida u krvi sa aktivnim sastojcima kolestiraminom, niacinom i fibratima
Aktivni sastojci utiču na normalan metabolizam homocisteina u organizmu na različite načine. Obično inhibiraju jedan od vitamina B koji su važni za razgradnju homocisteina. Nivo toksičnog metaboličkog produkta raste i to može dovesti do opasnih oštećenja krvnih žila i kardiovaskularnih bolesti.
Gastrointestinalni lekovi sa aktivnim sastojcima omeprazol, cimetidin, ranitidin, sulfasalazin i laksativi
Aktivni sastojci poput omeprazola nalaze se u takozvanim inhibitorima protonske pumpe, koji su namenjeni da inhibiraju stvaranje želudačne kiseline. H2 antagonisti sa aktivnim sastojcima cimetidin i ranitidin imaju istu funkciju. Međutim, ovo takođe ometa apsorpciju vitamina B12 kroz hranu. Aktivni sastojak sulfasalicin ima antiinflamatorni efekat. Jedna nuspojava je inhibicija apsorpcije i efekta folne kiseline. Tokom dužeg vremenskog perioda, nedostatak vitamina B12 i folne kiseline može uzrokovati porast nivoa homocisteina u krvi, što zauzvrat povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti. Ako se laksativi uzimaju u dužem vremenskom periodu, važniji biofaktori se izlučuju iz organizma stolicom. To uključuje gore pomenute vitamine B grupe, kao i minerale magnezijuma i kalijuma.