Kad napolju stvarno počne da se zagrijeva , nijedno stopalo ne može izdržati u zatvorenim cipelama: sada je vrijeme za sandale, šetnje plažom i sunčanje. Ali sezona bosonogog hodanja predstavlja mnoge rizike za ranjiva stopala dijabetičara. Ovi savjeti pomoći će vam pomoći da prebrodite ljeto sa zdravim stopalima.
Kako dijabetičari mogu zaštititi svoja stopala ljeti
![[Translate to Bosnian:] [Translate to English:] [Translate to Bosnian:] [Translate to English:]](/fileadmin/_processed_/3/f/csm_jump_8ddc55efcf.jpg)
Sadržaj stranice
Rizik ljeti
Otprilike jedan od tri dijabetičara pati od neuropatije, koja obično prvo postaje vidljiva kroz gubitak osećaja u stopalima, kao što su trnci, peckanje, utrnulost ili smanjena osjetljivost: kontakt, bol i temperatura više se ne percipiraju pravilno, što može doći do povreda koje prolaze neopaženo. Koža je često ekstra suva i ispucala zbog činjenice da su oštećena i mala nervna vlakna koja aktiviraju znojne žlezde. Ova kombinacija faktora povećava rizik od zastrašujućeg sindroma dijabetesnog stopala, koji je posebno visok ljeti.
Rizik od zastrašujućeg sindroma dijabetesnog stopala posebno je visok ljeti.

Ljetnji savjeti za dijabetesna stopala
Uz ove savjete, rizična stopala mogu bezbjedno preživjeti ljeto:
- Nemojte hodati bosi: lako se povrijediti oštrim predmetima na plaži ili u travi, što može dovesti do ozbiljnih rana koje ostaju neprimjećene. Isto tako, mogu se nesvjesno zadobiti ozbiljne opekotine na vrućem pijesku ili pločicama.
- Ako nosite cipele s otvorenim prstima poput sandala, treba da vodite računa da vam se trake ne urezuju u kožu stopala i da kamenčići ne mogu da uđu u cipelu.
- Prilikom sunčanja stopala treba dobro zaštititi od UV zračenja. Jer čak I jaka opekotina od sunca može proći neprimjećeno i ugroziti osjetljiva stopala.
- Stopala treba svakodnevno pregledavati i njegovati i ljeti i zimi. To uključuje kreme koje vlaže suva stopala. Ako primjetite bilo kakve povrede stopala, ne gubite vrijeme i odmah pozovite lekara.
- Vježbe za stopala spečavaju razgradnju mišića, a samim tim i nepravilan položaj. Savjet: web stranica www.milgamma.de. ima video s odgovarajućim vježbama za vaša stopala.
Zaustavite oštećenje živaca
Osim toga, važno je zaustaviti napredovanje oštećenja živaca. Najvažnija mjera je što bolje regulisanje nivoa šećera u krvi. Lagani ljetni obroci po mediteranskom modelu s puno svježeg povrća, salata, ribe i maslinovog ulja mogu u tom pogledu imati veliki uticaj. Tjelovježba takođe pomaže u snižavanju šećera u krvi. Takođe treba napomenuti da je dijabetes često povezan s nedostatkom vitamina B1, koji podstiče neuropatije; povećava se potreba za "vitaminom živaca" jer ga dijabetičari često izlučuju preko bubrega u većoj mjeri nego zdravi pojedinci1. Tijelo može apsorbovati samo ograničenu količinu konvencionalnog vitamina B1. Stoga se pripravak vitamina B1 benfotiamin , koji tijelo može apsorbovati pet puta bolje od običnog vitamina B1 2, preporučuje kao način nadoknade ovog nedostatka koji oštećuje živce.
1Thornalley PJ, Babaei-Jadidi R, Al Ali H et al. High prevalence of low plasma thiamine concentration in diabetes linked to a marker of vascular disease. Diabetologia 2007; 50: 2164-2170
2Schreeb K.H. et al. Comparative bioavailability of two vitamin B1 preparations: benfotiamine and thiamine mononitrate. Eur J Clin Pharmacol 1997; 52:319-320
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG – Niz informacija o ličnom zdravlju na www.woerwagpharma.de samo je u informativne svrhe i ni na koji način ne zamjenjuje lični savjet, pregled ili dijagnozu ovlaštenog ljekara. Sadržaj dostupan na www.woerwagpharma.de ne može se i ne smije koristiti za postavljanje nezavisne i/ili samodijagnoze. Takođe obratite pažnju na odricanje od odgovornosti i naše informacije u vezi s korištenjem slika.