Vitamin B12 je jedan od osam vitamina B grupe i jedini koji telo može posebno skladištiti. Naša jetra skladišti velike količine vitamina koji mogu da traju mesecima i godinama, da bi se po potrebi oslobodili nazad u krv.
Vitamin B12 – važna zaštita za jake nerve
![[Translate to Serbian:] [Translate to English:] [Translate to Serbian:] [Translate to English:]](/fileadmin/_processed_/f/1/csm_yoga_72a22912f6.jpg)
Sadržaj stranice
Čak i ako se zalihe ostalih B-vitamina ranije potroše. U poređenju sa vitaminom B12, oni se kraće zadržavaju u našem organizmu dok se ne iskoriste ili izbace. Zato se tek nakon nekog vremena primećuje mala količina vitaminom B12 ili poremećena apsorpcija u probavnom traktu. Vitamin B12, takođe poznat kao kobalamin, ima različite metaboličke funkcije. Pomaže u održavanju niskog nivoa homocisteina, čime štiti srce i krvne sudove. Učestvuje u deobu ćelija i stvaranju krvi i ključan je za normalno funkcionisanje nerava.
Vitamin B12 je uključen u sintezu važnih supstanci kao što su neurotransmiteri i hormoni koji kontrolišu funkciju našeg mozga, a time i našu percepciju, raspoloženje i stanje uma.
Doprinos vitamina B12 funkcionisanju nervnog sistema
Zbog svoje funkcije u formiranju ćelija i metabolizmu lipida, vitamin B12 igra vitalnu ulogu za nervni sistem. Ključno je uključen u regeneraciju i novo formiranje omotača nervnih vlakana (poznatih i kao mijelinske ovojnice) koje štite nerve od gubitka naelektrisanja i obezbeđuju ispravan i efikasan prenos nervnih tokova, odnosno informacija koje se prosleđuju.
Ova "izolacija" naših nerava odgovornih za čulo dodira i motoričke funkcije nije samo važna, već je pre svega neophodna za naš centralni nervni sistem, odnosno u našem mozgu i kičmenoj moždini. Osim toga, vitamin B12 je uključen u sintezu važnih supstanci kao što su neurotransmiteri i hormoni koji kontrolišu funkciju našeg mozga, a time i našu percepciju, raspoloženje i stanje uma.

Ko je u opasnosti od nedostatka vitamina B12? Uzroci nedostatka vitamina B12
- Bebe i deca
- Starije osobe
- Trudnice i osobe koje doje
- Pušači
- Vegani
- Osobe sa hroničnim bolestima i bolestima digestivnog trakta
Bebama i deci je potrebno puno vitamina B12 zbog njihovog rasta. Oni zavise od dovoljne količine vitamina B12 koji moraju da obezbede pažljivi roditelji. Seniori i vegani su posebno pogođeni nedostatkom vitamina B12. Dok su vegani izloženi riziku da ne dobijaju dovoljno vitamina B12 zbog isključivanja namirnica životinjskog porekla, stariji građani često su pogođeni poremećenom apsorpcijom B-vitamina, ali su ponekad uobičajena I ograničenja u ishrani. Osobe koje pate od hroničnih bolesti poput dijabetesa, bubrežne insuficijencije ili demencije imaju poremećenu apsorpciju B12 – često zbog nuspojava aktivnih sastojaka i lekova koji se uzimaju tokom dužeg vremenskog perioda – i izloženi su riziku od nedostatka . Osobe koje pate od upale želudačne sluzokože ili drugih oboljenja digestivnog trakta nisu u stanju da same sintetišu važne susptance potrebne za apsorpciju vitamina, tako da se deo unešenog vitamina B12 ponovo izlučuje neiskorišćen.
Naročito kako starimo, nekoliko od ovih faktora se akumulira i povećava rizik od nedostatka vitamina B12. Dok je samo oko 2-5 posto mladih Evropljana pogođeno nedostatkom vitamina B12, 10-30 posto osoba starijih od 65 godina ima dijagnozu nedostatka vitamina B12. Ako žive u domu za stare, njihov udio se čak povećava na oko 40 posto.
Bez obzira na uzrok – ako se nedostatak vitamina B12 otkrije prekasno, nastaje delimično nepopravljivo oštećenje nerava.

Koji su neurološki simptomi nedostatka vitamina B12?
Početni simptomi nedostatka vitamina B12 uglavnom su nespecifični nedostatak energije i slabe performanse, kao i nestabilnost u nogama. Loše funkcionišući nervi u kičmenoj moždini u početku često izazivaju lažne senzacije u donjim ekstremitetima, poput peckanja i utrnulosti u stopalima i osećaj zatezanja u listovima nalik na manžetne. Pošto su mozak , neurotransmiteri i hormoni takođe pogođeni, nedostatak vitamina B12 može dodatno da izazove probleme sa koncentracijom, lošu memoriju i depresiju.
Neotkriveni nedostatak vitamina B12 može imati ozbiljne posledice
Ako nedostatak vitamina B12 ostane neotkriven duže vreme, mogu nastati ozbiljna neurološka i neuropsihijatrijska stanja, koja čak mogu napredovati u demenciju i šizofreniju. Takođe, jaka fizička ograničenja koja čak mogu dovesti do paraplegije mogu biti izazvana nedostatkom vitamina B12. Odgovorna je mijeloza uspinjače , kod koje dolazi do oštećenja kičmene moždine zbog nedostatka nervnih ovojnica. Ako se nedostatak rano otkrije, neka oštećenja se mogu poništiti. Međutim, ako su posledice nedostatka vitamina B12 previše napredovale, oštećenje nerava je nepopravljivo. Prema tome, nedovoljnu zalihu vitamina B12 svakako treba shvatiti ozbiljno i treba je sprečiti.
Ovako se može dijagnostifikovati nedostatak vitamina B12
Nakon apsorpcije kroz hranu, vitamin B12 odlazi u krv u različitim koracima: sa hranom prvo stiže do stomaka – gde se formira takozvani unutrašnji faktor za koji se vitamin B12 vezuje. Zajedno se mogu apsorbovati u tankom crevu i dospeti u krv. Dobar deo vitamina takođe može da difunduje kroz crevne zidove bez unutrašnjeg faktora. Nakon što je u telu, prisutan je u aktivnom obliku (koji telo može koristiti) I u neaktivnom obliku. Samo oko 20 posto vitamina B12 u krvi je aktivno i poznato je kao holotranskobalamin (skraćeno HoloTC ). Pošto test krvi takođe otkriva neaktivan vitamin B12 u krvi, može zavarati dijagnozu nedostatka vitamina B12 i tako prikriti nedostatak. Ako osoba pripada rizičnoj grupi ili postoji sumnja zbog pojave različitih simptoma nedostatka vitamina B12, potrebno je uraditi specifičnu analizu krvi u dva koraka. U njemu se određuje sadržaj holotranskobalamina , a u drugom koraku se određuje koncentracija metaboličkih produkata, nastalih zbog nedostatka vitamina B12, kao što su metilmalonske kiseline i homocisteina. Ako oba testa daju nepovoljan rezultat, može se pretpostaviti nedostatak vitamina B12, koji treba što pre izlečiti.
Rizične osobe treba da spreče nedovoljno snabdevanje vitaminom B12
Iako je vitamin B12 ključan za naše telo, potrebne su nam samo relativno male količine. Dnevna preporučena doza za zdrave odrasle osobe je 3 µg. Deci je potrebno nešto manje vitamina B12, dok je trudnicama i dojiljama potrebno više, odnosno od 3,5 do 4 µg dnevno.
Vitamin B12 sintetišu mikroorganizmi i nalazi se skoro isključivo u hrani životinjskog porekla.
Vegani i druge osobe koje su zbog neuravnotežene ishrane izložene riziku da unose premalo vitamina B12 mogu relativno lako sprečiti nedovoljnu zalihu B12 kroz ishranu zasnovanu na vitaminu B12 ili specifičnom suplementacijom vitamina B12. Vitamin B12 sintetišu mikroorganizmi i nalazi se skoro isključivo u namirnicama životinjskog porekla – pre svega u jetri, gde ga životinje skladište. Međutim, meso, riba, jaja, mleko i mlečni proizvodi imaju znatne količine vitamina. Zato se veganima preporučuje da nadoknade potencijalni postojeći nedostatak uzimanjem suplemenata (koji su, inače, uglavnom veganski). Kada se otkrije nedostatak vitamina B12, potrebno je uzimati odgovarajuće lekove kao deo terapije koju vam je propisao lekar.
Čak i ako je sposobnost apsorpcije smanjena, moguće je suzbiti nedostatak vitamina B12
Ako je sposobnost apsorpcije vitamina B12 poremećena, prvo se mora pronaći okidač. Okidači mogu biti loše formiranje unutrašnjeg faktora u stomaku ili inhibirana apsorpcija izazvana lekovima, kao što je slučaj sa metforminom, na primer, koji koriste mnoge osobe sa dijabetesom tipa 2. Kada se lekovi koriste duže vreme, apsorpcija vitamina je generalno pogođena, ali povećanje zaliha vitamina B12 može to nadoknaditi.
Wörwag Pharma GmbH & Co. KG - Opseg informacija na www.woerwagpharma.de o ličnom zdravlju je isključivo za vašu informaciju i ni na koji način ne zamenjuje ličnu konsultaciju, pregled ili dijagnozu od strane ovlašćenog lekara. Sadržaji dostupni na www.woerwagpharma.de ne mogu se i ne smeju koristiti za samostalno postavljanje dijagnoze i/ili uzimanje lekova. Takođe obratite pažnju na isključenje od odgovornosti i naše naznake prava na sliku.